جستجو در مقالات منتشر شده


5 نتیجه برای باقری

دکتر احمدعلی نوربالا، دکتر فاطمه رمضان‌زاده، نسرین عابدی‌نیا، سیدعباس باقری‌یزدی،
دوره 16، شماره 77 - ( 8-1387 )
چکیده

  مقدمه و هدف: مطالعات زیادی به بررسی جنبه‌های روان‌شناختی ناباروری پرداخته‏‏اند. این پژوهش فراوانی و عوامل زمینه‌ساز اختلالات روان‌پزشکی زنان نابارور را بررسی می‌کند.

  روش کار: 150 زن نابارور در درمانگاه ناباروری مرکز تحقیقات بهداشت باروری ولی عصر(عج) و150 زن بارور در درمانگاه ژنیکولوژی بیمارستان امام خمینی با روش نمونه‌گیری ساده (در دسترس بودن) انتخاب شدند و اطلاعات لازم به ‌وسیله پرسشنامه‌های SCL-90-R ، از نظر وضعیت ابتلا به اختلالات روان‌پزشکی و همچنین به ‌وسیله پرسشنامه محقق ساخته به منظور تعیین عوامل زمینه‌ساز این اختلالات گردآوری گردید.

  یافته‌ها: این بررسی نشان داد که 44 درصد زنان نابارور و 7/28 درصد زنان بارور مبتلا به اختلالات روانی بوده‌اند. بالاترین میانگین نمرات زنان نابارور در آزمون SCL-90-R در مقیاس‌های افکار پارانوییدی، افسردگی، حساسیت در روابط بین فردی و کم‌ترین آن‌ها در مقیاس‌های روان‏‏پریشی و ترس مرضی بوده‏‏است. زنان نابارور در مقیاس‌های حساسیت در روابط بین فردی، افسردگی، ترس مرضی، افکار پارانوییدی و روان‌‏‏پریشی با زنان بارور، تفاوت معنا‌داری داشته‌اند (05/0 p <).

  نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع اختلالات روانی و شخصیتی در زنان نابارور، نیاز به توجه جدی متخصصین در زمینه درمان‌های روانی این گروه از بیماران احساس می‏شود و استفاده از درمان‌های روان‌شناسی خصوصاً روان‌‏‏درمانی حمایتی باید در چارچوب درمان‌های ناباروری مورد توجه قرار گیرد.


فرید زایری، ریحانه صادقی‌نژاد، هدی نورکجوری، جمشید باقری، الهه غضنفری،
دوره 19، شماره 98 - ( 2-1391 )
چکیده

 

مقدمه و هدف: بیماری­های­ عروق‌ کرونری قلب از علل شایع­ مرگ‌ومیر است و یکی از درمان­های رایج در بیماران جراحی بای پاس عروق‌ کرونری به­شمار­می­رود. از جمله عواملی که به افزایش مرگ‌ومیر و عوارض پس از عمل منجر­می‌شود، اختلال عملکرد کلیه است. هدف این پژوهش، شناسایی مهم­ترین عوامل تأثیرگذار در مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به نارسایی کلیه و ارائه مدل درختی برای پیش­بینی درصد فوت در اثر جراحی قلب است.

 

 

 

مواد و روش­ها: داده­ها از یک مطالعه مقطعی از 1390 بیمار در مدت سه سال از بیمارستان قلب شریعتی تهران جمعآوری و با توجه به هدف پژوهش، بیماران وابسته به دیالیز و بقای کمتر از یک­ سال از مطالعه خارج شده­اند. در مطالعه حاضر، برای پیش‌بینی پیامد فوت، مدل­های رگرسیون لجستیک و رده­بندی درختی با نرم‌افزارهای SPSS ویراست 18.0 و CART ویراست 6.0 برازش و نتایج با یکدیگر مقایسه­شد.

 

 

 

نتایج: در مدل رده­بندی با دقت 90 درصد متغیرهای نارسایی کلیوی شدید، کارگذاری بالن پمپ داخل آئورتی حین و پس از عمل، تنفس طولانی­مدت از راه دستگاه، مدت زمان خون­رسانی قلب حین عمل بیش از160 به‌عنوان زیرگروه‌های دارای خطر بالای مرگ و افراد با عوارض قلبی- بطنی پس از عمل جراحی به­عنوان زیرگروه با خطر متوسط مرگ معرفی­شدند. شاخص­های حساسیت و ویژگی برای این مدل به­ترتیب 82 درصد و 89 درصد و برای مدل لجستیک 4/80 درصد و 88 درصد به‌دست­آمد.

 

 

 

 نتیجه­گیری: مدل­های رده‌بندی درختی و رگرسیون لجستیک متغیرهای مهم تقریبا یکسانی نتیجه­دادند، اما مدل درختی، دقت بیشتری داشت. متغیر کارگذاری بالن پمپ داخل آئورتی تأثیرگذارترین عامل در مرگ‌ومیر معرفی­شد که درصد مرگ ناشی از آن برای کل بیماران حین عمل 19 درصد و پس از عمل 1/54 درصد به‌دست­آمد.

 


محمدابراهیم یارمحمدی، رضا افشار، سعید نظربیگی، مریم کرد، سارا باقری،
دوره 21، شماره 107 - ( 8-1392 )
چکیده

مقدمه و هدف: درمان جایگزینی کلیه با استفاده از دیالیز و پیوند، موجب افزایش طول عمر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه شده‏است. کاهش شنوایی، یکی از عوارض مهم نارسایی مزمن کلیه است که عللی متفاوت برای آن بیان‏شده‏است. با توجه به اهمیت این مسئله، برآن شدیم تا به بررسی تأثیر همودیالیز روی شنوایی بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه بپردازیم. مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعیروی 76 نفر از بیماران بخش دیالیز بیمارستان شهید مصطفی خمینی انجام‏شد. آزمون شنوایی‏سنجی تون خالص یک نوبت پیش از دیالیز و یک نوبت پس از دیالیز و یک نوبت دیگر پس از شش ماه انجام‏شد؛ همچنین سدیم و پتاسیم و اوره خون پیش از آغاز دیالیز و بی‏درنگ، پس از پایان دیالیز از همان سوزن وریدی دیالیز بدون نیاز به خون‏گیریاضافی کنترل‏شد.

 نتایج: میان آستانه شنوایی پیش و پس از یک جلسه همودیالیز، اختلافی معنادار وجودداشت؛ همچنین میان تغییرهای شنوایی پیش و پس از دیالیز با تغییرهای وزن، دیابت، مدت زمان انجام دیالیز و مدت هر جلسه دیالیز، ارتباطی معنادار یافتیم. ولی میان تغییرهای سدیم، پتاسیم و اوره خون با تغییرهای آستانه شنوایی، ارتباط معنادار وجودنداشت.

 نتیجه‏گیری: انجام یک جلسه همودیالیز به بهبود آستانه شنوایی بیماران در فرکانس‏های پایین منجر‏شده‏است؛ این نتیجه از فرضیه هیدروپس اندولنفاتیک در بیماران دیالیزی حمایت‏می‏کند به‏خصوص اینکه این بهبود شنوایی در افراد زیر 60 سال، معنادار بوده‏است و باعث می‏شود این فرضیه تقویت‏‏شود


احمدعلی نوربالا، سیدعباس باقری یزدی، محمدرضا واعظ مهدوی، محسن اسدی لاری، سقراط فقیه زاده، کاظم محمد، علی اصغر حائری مهریزی، محبوبه پارساییان،
دوره 22، شماره 113 - ( 8-1393 )
چکیده

هدف: این مطالعه با هدف بررسی وضعیت سلامت روان افراد 15 سال و بالاتر شهر تهران در دوازده سال گذشته انجام‌گرفته‌است. مواد و روش‌ها: این پژوهش، مروری بر دو مطالعه مقطعی توصیفی انجام‌شده درزمینه وضعیت سلامت روان افراد ساکن تهران در سال‌های 1378 و 1390 است؛ نمونه آماری این دو مطالعه به شیوه نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای منظم از میان خانوارهای ساکن درمناطق 22گانه شهرداری تهران انتخاب‌شده‌؛ حجم نمونه مطالعه اول، 5560 نفر و مطالعه دوم، 21255 نفر و ابزار مورد استفاده، پرسش‌نامه 28پرسشی سلامت عمومی(GHQ-28)، بوده‌است. نتایج: یافته‌ها نشان‌می‌دهند که در مطالعه سنجش سلامت و بیماری (سال 1378)، 5/21 درصد افراد در شهر تهران از ابتلا به علایم روانی رنج‌می‌برند ( 27 درصد زنان و 9/14 درصد مردان). میزان شیوع علایم روانی در سال 1390 به 6/39 درصد رسیده (4/37 درصد مردان و 1/43 درصد زنان) که افزایش 8/1 برابری را نشان-می دهد (6/1 برابر در زنان و 5/2 برابر در مردان). خطر ابتلا به علایم روانی با بالارفتن سن، بیکاری، بی‌سوادی و مطلقه و بیوه‌بودن در هر دو مطالعه افزایش‌داشته و علایم اضطراب در هر دو مطالعه، شایع‌تر از علایم جسمی‌سازی، افسردگی و عملکرد اجتماعی بوده‌است. نتیجه‌گیری: افزایش چشمگیر علایم روانی شهر تهران در دوازده سال گذشته، ضرورت توجه مسئولان و برنامه‌ریزان کشور را به پیشگیری و ارتقای سلامت روان افراد ساکن در شهر تهران نمایان‌می‌سازد.


ابراهیم بنی طالبی، طاهره رضوی، مریم نوریان، لاله باقری،
دوره 23، شماره 123 - ( 4-1395 )
چکیده

مقدمه و هدف: استفاده از مکمل‌ها و عصاره‌های گیاهی و تمرینات ورزشی برای درمان بیماری‌ها و اختلالات متابولیک در بین مردم رواج یافته است؛ لذا هدف این پژوهش بررسی تأثیر توأمان تمرین هوازی و مصرف مکمل چای سبز بر سطوح سرمی TNF-α و IL-6 زنان چاق دیابتی نوع 2 بود.

مواد و روش‌ها: تعداد 46 زن چاق دیابتی (30BMI ≥ و قند خون ناشتای 150 تا 250 میلی‌گرم در دسی‌لیتر) با دامنۀ سنی 45 تا60 سال، انتخاب و به‌طور تصادفی، به چهار گروه چای سبز (دوازده نفر)، تمرینات هوازی + چای سبز (دوازده نفر)، تمرینات هوازی (دوازده نفر) و دارونما (ده نفر) تقسیم شدند. آزمودنی‌های گروه‌های مکمل به‌مدت ده هفته، روزانه 1500 میلی‌گرم کپسول عصارۀ چای سبز دریافت نمودند. برنامۀ تمرین هوازی شامل ده هفته تمرین، هر هفته، سه جلسه و هر جلسه شصت دقیقه بود که با 55درصد ضربان قلب بیشینه در هفتۀ اول شروع و به‌تدریج با پیشرفت برنامۀ تمرینی به 75درصد ضربان قلب بیشینه رسید. هر جلسه تمرین شامل گرم‌کردن (ده دقیقه)، بخش اصلی تمرین شامل اجرای حرکات ایروبیک در حالت ایستاده (چهل دقیقه) و برگشت به حالت اولیه به‌صورت نشسته (ده دقیقه) بود.

نتایج: داده‌ها نشان داد که در هیچ گروهی تفاوت معنی‌داری در سطوح TNF-α سرم مشاهده نشد (05/0<P)؛ اما فقط در گروه تمرین + چای سبز تفاوت معنی‌داری در میزان IL-6 سرم مشاهده گردید (009/0p=).  نتایج آزمون تحلیل واریانس یک‌طرفه نشان می‌دهد بین تأثیر مداخلات مختلف اختلاف معنی‌داری در میزان TNF-α وجود ندارد (089/0=P، 33/2=F)، اما بین تأثیر مداخلات مختلف اختلاف معنی‌داری در میزان IL-6 وجود دارد (000/0=P، 01/8=F). نتایج آزمون تعقیبی توکی در مورد IL-6 نشان داد که اختلاف معنی‌داری بین گروه کنترل و گروه تمرین + چای سبز (021/0p=)، بین گروه چای سبز و گروه تمرین (001/0p=) و بین گروه تمرین و تمرین + چای سبز (001/0p=) وجود دارد؛ به‌علاوه، درمورد تغییرات انسولین به دنبال مداخلات مختلف، مقدار انسولین سرم در گروه تمرین افزایش معنی‌داری داشته است (013/0p=).

نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش حاضر به‌نظر می‌رسد مصرف توأمان مکمل چای سبز و انجام تمرینات هوازی می‌تواند نتایج بهتری بر سطوح سرمی عوامل التهابی زنان چاق دیابتی نوع2 داشته باشد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشور پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Daneshvar

Designed & Developed by : Yektaweb